Jaki materac wybrać do pole dance i czym się sugerować?

Na rynku mamy dostępne różne asekuracyjne materace pole dance zarówno  okrągłe jak i kwadratowe różne pod względem wielkości, grubości, gęstości pianki, pokrycia jak i sposobu składania.

ŚREDNICA- w Polsce występują o średnicy od 100 do 180 cm. Jednak nie uważam, aby średnica materaca 100 cm była bezpieczna. Dlaczego? Ponieważ jest to zaledwie 50 cm od rury czyli tyle ile wynosi długość ręki przeciętnego człowieka. Trzymając wyprostowana rękę na rurze stoisz na podłodze nie na materacu.

GĘSTOŚĆ PIANKI- przyjęło się, że w materacach powinna występować pianka o gęstości t-25 lub t-35 - czyli minimum 25kg zużytego do wyprodukowania pianki materiału na m3. Im gęściejsza pianka tym stopy mniej zapadają się w materac. A żeby bardziej zobrazować- materac pole dance z pianką o gęstości t-25 i grubości 10 cm będzie spełniał podobną funkcję co wypełniony pianką t-35 o grubości 7 cm. Gęstość pianki wpływa też na wagę materaca- im gęściejsza pianka tym tej pianki jest więcej, więc jest on cięższy. Kupując materac zawsze należy zwracać uwagę na to jaki jest gatunek pianki, gdyż sprzedawcy, którzy stosują tańsze gąbki zazwyczaj omijają ten fakt w opisie.

Mamy jeszcze drugi rodzaj pianki. Jest to pianka polietylenowa. W sklepie M-pole wystepuje ona o grbości 4 cm. Można ją porównać do twardości puzli piankowych. 

GRUBOŚĆ- Najbardziej popularna grubość w Polsce to 10 cm. Bardziej zakładam, że to chodzi o cenę, chociaż we Francji czy Niemczech królują grubości 15 i 20 cm. Ale czy materac o grubości 20 cm faktycznie bardziej chronił lepiej ?? Zazwyczaj z rury się zsuwa a nie spada, więc siła upadku nie jest na tyle duża, aby materac o grubości 10 cm nie ochronił ciała przed zderzeniem z podłogą, szczególnie na poziomie początkującym.

POKRYCIE- Najbardziej popularnym materiałem jest skaj, następnie skaden. Są to różne formy ekoskóry. Skład skaju to PVC- polichlorek winylu z domieszkami, wylany na dzianinie. Skład skadenu jest podobny z tą różnicą, że skaden posiada atest na niepalnośc. Obydwa materiały posiadają atest higieniczny. Pokrowce można szyć z dowolnego materiału, również wzorzystej tkaniny czy materiału przypominającego folie, tzw. PLAWIL. Jednak najczęściej wykonane są ze skaju, gdyż są łatwe w utrzymaniu.

KSZTAŁT I SPOSÓB SKŁADANIA-Często dostaję pytanie, który materac lepszy, kwadratowy czy okrągły. Odpowiadam wtedy, że okrągłe moim zdaniem lepiej wyglądają przy rurze a kwadratowe można przystawić do ściany :) każdy kształt ma swoje zalety. Jeżeli chodzi o sposób składania to występują materace składane z dwóch osobnych połówek oraz czterech ćwiartek połączonych ze sobą. Ten ostatni jest bardziej ekonomiczny jeżeli chodzi o przechowywanie, bo po złożeniu zajmuje mniej miejsca i może służyć jako pufa. Jest natomiast mniej trwalszy gdyż może pękać na łączeniach, przez ciągłe składanie i rozkładanie.

Cieńki twardy materac (120 cm x 4 cm) a gruby miękki (120 cm x 10 cm), czyli RODZAJ PIANKI A RÓŻNICA W UŻYTKOWANIU

Jeżeli jesteś osobą początkującą, lub zaawansowaną a wykonujesz trudne figury np russian split w których ewentualny upadek będzie na plecy a nie na nogi wtedy polecam tobie grubą mocno amortyzującą piankę np. materac o grubości minimum 10 cm.
Jeżeli jednak jesteś osobą zaawansowaną, lub nie lubisz zapadać się w materac i masz potrzebę ochrony tylko kolan, rąk, lub izolacji przed podłogą to materac na 4 cm twardy będzie najlepszym wyborem. 

 

Podsumowując! Nie zawsze im grubszy materac tym lepszy. Wybór materaca (rodzaj pianki) determinuje nasz poziom zaawansowania, oraz to do jakich figur będziemy go używać.
Lepiej kupić jakikolwiek materac niż żaden bo pole dance jest urazowym sportem i nie ma potrzeby niepotrzebnie narażać się na kontuzje. 

produkty polecane
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię