Na co zwrócić uwagę kupując używaną rurę do pole dance

Trenujesz pole dance i chodzisz na zajęcia do szkoły dwa razy w tygodniu, ale w pewnym momencie zdajesz sobie sprawę, że mogłabyś częściej trenować, gdybyś tylko miała swoją własną rurę. Na rynku mamy duży wybór zarówno pod względem cen jak i modeli. Tańsze rury zabawki, te droższe, jak i te grubo powyżej tysiąca, gdzie przede wszystkim płacisz za markę.

Podział ze względu na przedział cenowy: 
Zaczniemy od tych najtańszych za 200 - 300 zł. Na allegro czy OLX można je kupić za 150-300 zł. Są to rury tzw. Peecaboo, najczęściej mają 50 mm średnicy, wąskie plastikowe podstawy (z możliwością przykręcenia) i przedłużki montowane teleskopowo (jak rura do odkurzacza). W opisie można przeczytać, że jest to rura do tańca go-go lub do tańca przy rurze. Poniżej na filmie jest pokazany montaż tego typu rury. Zwróć uwagę, jak mało stabilnie są połączone ze sobą przedłużki.

Rura ta nie nadaje się do profesjonalnych ćwiczyć. Nowa czy używana nawet prawidłowo zamontowana nie gwarantuje Ci bezpieczeństwa.

Rury za 400-500 zł czyli np. składane M-pole. Jeżeli chcesz poznać opinie wystarczy, że na grupach facebookowych z pole dance zapytasz o nie lub poszukasz opinii za pomocą lupki.

Rury w granicach 500-1000 zł

 • Jednoczęściowe rury często bez marki, albo tzw. home made, tutaj zakup jest loterią. Co prawda są sprzedający, którzy faktycznie dostarczą Ci dobrą rure za niewielkie pieniądze, ale są też “Janusze biznesu” dla których rura to po prostu rura :)
 • Składane, podstawowa wersja i wysokości X-pole

W cenie powyżej 1000 zł

 • Znane polskie marki rur jednoczęściowych
 • Składane X-pole, Lupit pole

Przed zakupem używanej rury należy wiedzieć, które części się zużywają i czy akurat w tym konkretnym modelu można te części wymienić.

Rura składa się z

 • dwóch podstaw,
 • rury w jednym kawałku lub połączonej,
 • łożysk na górze i na dole,
 • gwintu który reguluje rozpór i długość rury (plus nakrętki).

To co jest indywidualne dla każdego producenta to

 • podstawy (jakość gum, wielkość podstaw, sposób osadzenia łożysk)
 • sposób łączenia podstaw z rurą. Z jednej strony bolec lub łożysko a z drugiej gwint (wszyscy producenci używają tej samej średnicy gwintów) 
 • jakość polerki. Chociaż firmy, które produkują na co dzień rury wiedzą w jaki sposób i czym dobrze wypolerować rury, a malarnie jak ją odpowiednio pomalować to zdarzają się sprzedawcy na allegro, którzy nie mają pojęcia, że rodzaj polerki ma znaczenie.
 • rodzaj łożysk. Koszt łożysk jest niewielki w porównaniu z finalną ceną jaką płacisz, dlatego to co najbardziej rzutuje na jakość rury powinno mieć przy zakupie rury najmniejszy wpływ. Każde łożysko można wymienić, według nas największy problem jest z wymianą łożyska w X-pole. Spotkałam się też z rurami, które po kilku latach używania w szkole były nie do odratowania, generalnie po ściągnięciu podstawy były złomem choć z wierzchu wyglądały nieźle.

 

Kupując rurę zwracaj uwagę na:

1. Łożyska

W rurze jest od 2 do 4 łożysk. Niektóre pracują bardziej przenosząc większa siłę, inne są tylko łożyskiem dodatkowym. Najbardziej narażone na zużywanie są łożyska/ łożysko w podstawie dolnej.

Kiedy kupujesz rurę, musisz wiedzieć w jakim stanie są łożyska i czy nie trzeba dodatkowych narzędzi, aby je wymienić. Wszystkie łożyska można wymienić, czasami potrzeba użyć ściągacza do łożysk a to generuje dodatkowy koszt. Pamiętaj też, że łożyska co jakiś czas należałoby czyścić i smarować smarem do łożysk, wtedy przedłużysz ich żywotność.
 

2. Czy rura jest kompletna 
Rury składane mają więcej elementów, wiec przed zakupem sprawdź czy zestaw zwiera wszystkie. Nie zapomnij o śrubkach (po dwie na rurę). Przy sprawdzeniu kompletności rury składanej M-pole, pomoże Ci instrukcja 

 

3. Stan wizualny rury

Czyli w jakim stanie jest powierzchnia na której ćwiczysz. Rury polerowane czyli chromoniklowe, nierdzewne, mosiężne łatwiej przywrócić do stanu używalności, chociaż i to może Cię wiele kosztować. Jeżeli masz porysowaną rure to szukaj w swoim mieście firmy produkującej balustrady ze stali nierdzewnej. Polerka musi być zrobiona na jutro ;)

Malowane rury też można jeszcze uratować oddając do ponownego malowania, jednak malarni, która nigdy nie malowała rury, może malowanie zepsuć (dla niektórych bez znaczenia czy malują felgi czy rurę).

Z chromowanymi rurami jest trudniej. Koszt ponownego chromowania rur jest nieopłacalny w Polsce, dlatego taka rurę najlepiej i najtaniej oddać do malowania, pamiętając o odpowiednim jej zabezpieczeniu.

4. Długość

Nie każdą rurę można samodzielnie skrócić. Nasze rury M-poleUp mają spawane zakończenia, więc skrócenie jej wiąże się z ponownym spawaniem odciętej części, a także wypolerowaniem lub malowaniem w przypadku rur malowanych.

Nie kupuj rury, jeżeli nie jesteś w stanie jej skrócić na miejscu. Transport rury powyżej 270 cm na dzień dzisiejszy to 150 zł DHL.

5. Upewnij się czy rura którą chcesz kupić będzie odpowiednia dla Twoich warunków lokalowych. Jeżeli na przykład masz wąską drewnianą belkę na suficie, która dodatkowo pracuje, to duży talerz nieprzykręcany do sufitu najprawdopodobniej Ci się z niego zsunie. Inne porady techniczne dotyczące rur znajdziesz TUTAJ.

 

Obecnie jest bardzo dużo ofert na rynku z rurami używanymi. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup zastanów się czy finalna kwota, którą będziesz musiała zapłacić nie przekroczy ceny nowej rury. Nie zawsze cena idzie w parze z jakością. Czasami wystarczy delikatna znajomość produktu, aby nie przepłacić, nie dać się oszukać i cieszyć się własną profesjonalną rurą w domu.

Kiedy decydujesz się na zakup rur w sklepie M-pole zyskujesz wsparcie również po okresie gwarancji a także tyle porad ile będziesz potrzebować, aby wybrać tę odpowiednią rurę dla siebie, która będzie Ci służyła przez lata.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię