3 najczęstsze problemy wsytępujące podczas użytkowania rury. Co jest przyczyną?

Zebraliśmy najczęstsze problemy jeżeli chodzi o użytkowanie rury. Zazwyczaj rury zbudowane są z podobnych elementów, wszystkie mają podstawy, łożyska i gwint rozporowy, więc problemy nie dotyczą konkretnego modelu, czy firmy. 

1. ZSUWAJĄCA SIĘ KOPUŁA GÓRNA/TALERZ PRZY SUFICIE 

Możliwe że zdarzylo Ci się oglądać filmy na YouTube gdzie rury wraz ćwiczącymi osobami spadają. Producenci droższych rur dołożyli do tego zjawiska etykietę, że "tylko te gorsze rury spadają"

A prawda jest taka że to nie rura jest problemem, a "pracujący" sufit czy podłoga. Wszystkie profesjonalne rury posiadają gwint rozporowy. (dinozaury- cięte pod wymiar bez gwintów właściwie już wyginęły). Gwint służy nie tylko do tego aby trzymać nieprzykręconą rurę miedzy sufitem i podłogą (gwint dociska podstawy które oddziałują siła na sufit i podłogę) ale też do regulacji wysokosci, stad np rury w których mocowanie sufitowe jest przykręcone również posiadają gwint rozporowy. Niezależnie od tego jaki montaż mamy zastosowany to w rurze zawsze wystepują siły pionowe dosickające podstawy.

Wyobraż sobie że mamy drewniany sufit. Drewno ugina się pod wpływem siły wywieranej przez talerz w związku z tym sufit się unosi/wygina. Różnice w odległosci podłoga-sufit są naprawde minimalne (wysokość pomieszczenia się zwiększyła), ale to wystarczy żeby siła rozporu gwintu była mniejsza niż na początku. Sufit się podniósł, siła nacisku talerza górnego sie zmniejszyła, talerz już nie trzyma tak mocno sufitu jak na początku, więc rura zjeżdza. Zazwyczaj pracuje drewniana podłoga czy sufit, lub belka drewniania.

ROZWIĄZANIE: Trzeba przykręcic talerz górny do sufitu, lub zastosować mocowanie stałe i co jakiś czas sprawdzać gwint rozporowy czy jest odpowiednio rozkręcony. Dlaczego odjeżdza górna część rury, a nie dolna ? Ponieważ na rure działa jeszcze nasz ciężar i cięzar rury, który powoduje większe dociśniecię podstawy dolnej do podłogi.

 2. HAMUJĄCY SPIN, LUB "COFANIE" SIĘ RURY W OBROCIE.

Dzieje się tak kiedy rura stoi krzywo, lub sufit jest nierówny (Sufit może mieć delikatne krzywizny, niewidoczne gołym okiem). Nawet minimalne odchylenie przy długotrwałej pracy może spowodowac że siły będą się nierównomiernie rozkładały na łożysko, pierwszym objawem jest własnie takie cofanie się rury. 

ROZWIĄZANIE: Postawienie rury do pionu, lub zamontowanie mocowania stałego. Mocowania samonastawne dostosowują się do krzywizny sufitu, tzn że łozysko w mocowaniu się skręca, dzieki temu rura nadal może stać w idealnym pionie.

3. STRZELANIE ŁOŻYSKA PODCZAS SPINU, SKRZYPIENIE RURY

Jest to już kolejny objaw kiedy rura nie stoi w pionie. Jeżeli łożyska zaczynają strzelac prawdopodobnie trzeba jej już wymienić. 

ROZWIĄZANIE: Wymiana łożysk. Łożyska w rurze M-pole i M-poleUp są demontowalne, każdy może je samodzielnie wymienić nie używając narzędzi. Jednak zanim zdecydujesz się na wymianę łożysk, sprawdz czy nie wystarczy ich wyczyścic i nasmarować. W sklepie narzędziowym możesz kupić smar do łozysk. puszka która kosztuje 30 zł wystarczy Ci na długo. 

Jeżeli nadal nie wiesz którą rurę wybrać to napisz lub zadzwoń do nas. Pomożemy Ci dobrać najlepszą dla Ciebie. W ofecie posiadamy te tańsze- wystarczające do użytku domowego, jak i te jednoelementowe z niewielką ilością niklu dla osób bardziej wymagających. Mamy rury do szybkiego motażu kiedy potrzebujesz w krótkim czasie i często demontować rurę. Pod zamówienie robimy rury wzmacniane do wysokosch 4 metrowych pomieszczeń, oraz na zawody. Wszystkie rury M-pole mają wymienne mcowania i wymienne łatwo demontowalne łożyska. 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię