Jaką rurę wybrać-rodzaj powierzchni, średnica i czyszczenie.

Przy zakupie rury na pewno zastanawiałaś się która powierzchnia jest lepsza i jaką średnice wybrać. 

RODZAJE POWIERZCHNI

1. Stalowe-powlekane

2. Niepowlekane, z metali szlachetnych, polerowane 

  • Chromowa- czyli chromoniklowa, nierdzewna, polerowana lub steel. 
  • Mosiężna- brass

Podział rur na rury powlekane i niepowlekane jest ważny ze względu na warunki w których się trenuje, oraz dobór środków czyszczących. Wielu autorów wrzuca wszystkie powierzcnie do jednego worka co nie jest dobrym rozwiązaniem. Czesto też jest mylona rura chromowa z chromowaną, a są to całkiem odmienne powierzcnie którę różnie "pracuja" pod wpływem temperatury, wilgotnosci w pomieszczeniu, czy kontaktu z Twoją skórą  

W rurach powlekanych bazą jest rura stalowa na którą nanosi się odpowiednią powierzchnie. Rury chromowane tzw CHROM i Tytanowe tzw GOLD mają cieńką warstwe w związku z tym nie należy przy czyszczeniu używać czystego spisytusu, gdyż może szybciej zniszczyć powierzchnie- rura stanie sie matowa. Do czyszczenia używamy pół na pół spirytus woda, tak żeby stężenie spirytusu nie przekraczało 50 %. Nanoszona powierzchnia Chromu i "tytanu" ma podobny skład. Obydwie nie są polecane dla osób uczulonych na nikiel gdyz zawierają w swoim składzie duzy procent tego pierwiastka.

Rury malowane są to rury stalowe na które nanoszona jest farba w bardzo wysokiej temperaturze, więc czysty spisytus nie jest w stanie uszkodzić tej powierzchni. W farbie nie ma niklu, więc ten model rury nie uczula. Powierzchnia malowana jest najbardziej "przylepna" co czasami ogranicza wykonywanie niektórych figur, ponieważ "pali skórę", dlatego też nie uzywa się rur malowanych na zawodach.

Rury ze stali nierdzewnej czy mosiężne sa w całości wykonane ze stali szlachetnej. Efekt lustra uzyskuje się przez polerowanie. Zawsze jednak zostają mikrosysypo czym można odróżnić rure chromowaną, od Chromowej. Rury te pomimo roboczej nazwy "chromoniklowe" mają bardzo niewielki procent niklu, który raczej nie wywołuje uczuleń. 

Po lewej rura chromowana, a po prawej chromowa-polerowana. Widzisz różnicę? Inaczej odbijają światło. 

Czy rura mosiężna ma lepszą przyczepność? Tak, o ile w pomieszczeniu jest wysoka temperatura. Jeżeli temperatura jest niska wtedy rura mosiężna będzie miała gorszą przyczepnośc niż chromowa. 

Czym czyścimy takie rury? Najlepiej tak jak wyżej pół na pół spirytus z wodą. Nie poleca się stosowania płynu do mycia szyb ponieważ rury polerowane mają mikrorysy w które wchodzi taki płyn, a wiecie przecież że płyn do szyb ma w swoim składzie substancje nabłyszczające.
Pamiętaj jeżeli przyzwyczaiłas się do konkretnej powierzchni (np w studio) to ćwicząc na innej zawsze będzie Ci się wydaważ że ta inna powierzchnia jest gorsza. Ciało potrzebuje czasu żeby się przyzwyczaić do czegoś innego, nowego. Każda z nas ma inna skórę, inna wrażliwość, więc nie należy sugerowac się opiniami że któraś powierzchnia rury jest lepsza czy gorsza.  

UCZULENIE NA NIKIEL: Częśc osób zaczynającyh trenowac pole dance nie jest świadoma że uczulenie na nikiel może się pojawić nawet po roku czy dwóch. Jeżeli do tej pory nie miałaś uczulenia na ten pierwiastek, to nie oznacza że nie będziesz je mieć, może się pojawić po pewnym czasie użytkowania rur np chromowanych (pokrytych chromem) 

ŚREDNICA RUR: 

Jeszcze kilka lat temu popularna średnicą była rura 50 mm, x -pole produkował nawet rury o średnicy 55 mm. Obecnie tendencja się utrzymuje na średnicy 45 i 42 mm. Na rynku można spotkac jeszcze 40 mm, oraz 37 mm (Australia). 

Pamiętaj im grubsza średnica tym trudniej sie ćwiczy, ponieważ potrzebujesz mocniejszego chwytu żeby utrzymac się na grubszej rurze. łatwiej tez jest się przestawić z większej średnicy na mniejszą i odwrotnie. Jezeli myslisz o starcie w zawodach wybierz 45 mm, ponieważ na 42 bedzie ci się trenowało o wiele lepiej. Kiedy przyjdzie ci się nagle na zawodach przestawić z rury 42 na której dotychczas ćwiczyłaś na rurę 45, moze sie okazać że część figur jest dla ciebie niewykonalna. 

Jeżeli jedynym Twoim celem jest własna satysfakcja, wybierz 42. Niektórzy świadomie szukają rur 50 mm po to aby wzmacniac chwyt. 

Jeżeli nadal nie wiesz którą rurę wybrać to napisz lub zadzwoń do nas. Pomożemy Ci dobrać najlepszą dla Ciebie. W ofecie posiadamy te tańsze- wystarczające do użytku domowego, jak i te jednoelementowe z niewielką ilością niklu dla osób bardziej wymagających. Mamy rury do szybkiego motażu kiedy potrzebujesz w krótkim czasie i często demontować rurę. Pod zamówienie robimy rury wzmacniane do wysokosch 4 metrowych pomieszczeń, oraz na zawody. Wszystkie rury M-pole mają wymienne mcowania i wymienne łatwo demontowalne łożyska. 

 

 

 

 

produkty polecane
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię