Problemy podczas użytkowania rury składanej

4 NAJCZĘSTSZE PROBLEMY WYSTĘPUJĄCE PODCZAS UŻYTKOWANIA RURY. CO JEST  PRZYCZYNĄ? 

Zebraliśmy najczęstsze problemy, jeżeli chodzi o użytkowanie rury. Zazwyczaj rury zbudowane są z podobnych  elementów, wszystkie mają podstawy, łożyska i gwint rozporowy, więc problemy nie dotyczą konkretnego modelu czy  firmy. 

1. ZSUWAJĄCA SIĘ KOPUŁA GÓRNA/TALERZ PRZY SUFICIE 

Możliwe, że zdarzyło Ci się oglądać filmy na YouTube, gdzie rury wraz z ćwiczącymi osobami spadają. Producenci  droższych rur dołożyli do tego zjawiska etykietę, że "tylko te gorsze rury spadają", a prawda jest taka, że to nie rura jest  problemem a "pracujący" sufit czy podłoga. Wszystkie profesjonalne rury posiadają gwint rozporowy. (dinozaury- cięte  pod wymiar bez gwintów właściwie już wyginęły). Gwint służy nie tylko do tego, aby trzymać nieprzykręconą rurę między  sufitem i podłogą (gwint dociska podstawy, które oddziałują siłą na sufit i podłogę), ale też do regulacji wysokości, stąd np.  rury, w których mocowanie sufitowe jest przykręcone, również posiadają gwint rozporowy. Niezależnie od tego, jaki  montaż mamy zastosowany to w rurze zawsze występują siły pionowe dociskające podstawy. 

Wyobraź sobie, że mamy drewniany sufit. Drewno ugina się pod wpływem siły wywieranej przez talerz. W związku z tym  sufit się unosi/wygina. Różnice w odległości podłoga-sufit są naprawdę minimalne (wysokość pomieszczenia się  zwiększyła), ale to wystarczy, żeby siła rozporu gwintu była mniejsza niż na początku. Sufit się podniósł, siła nacisku  talerza górnego się zmniejszyła, talerz już nie trzyma tak mocno sufitu, jak na początku, więc rura zjeżdża. Zazwyczaj 

pracuje drewniana podłoga czy sufit lub belka drewniana. 

ROZWIĄZANIE: Trzeba przykręcić talerz górny do sufitu lub zastosować mocowanie stałe i co jakiś czas sprawdzać gwint  rozporowy czy jest odpowiednio rozkręcony. Dlaczego odjeżdża górna część rury, a nie dolna? Ponieważ na rurę działa  jeszcze nasz ciężar i ciężar rury, który powoduje większe dociśnięcie podstawy dolnej do podłogi. Jezeli po zamontowaniu rury na mocowaniu stałym dolna podstawa nam odjedzie to znaczy że rurę trzeba przykręcić  zarówno na mocowaniu staym do sufitu jak i przykręcić do podłogi. 

2. HAMUJĄCY SPIN LUB "COFANIE" SIĘ RURY W OBROCIE 

Dzieje się tak, kiedy rura stoi krzywo lub sufit jest nierówny (sufit może mieć delikatne krzywizny, niewidoczne gołym  okiem). Nawet minimalne odchylenie przy długotrwałej pracy może spowodować, że siły będą się nierównomiernie  rozkładały na łożysko. Pierwszym objawem jest właśnie takie cofanie się rury. 

ROZWIĄZANIE: Postawienie rury do pionu lub zamontowanie mocowania stałego. Mocowania samonastawne  dostosowują się do krzywizny sufitu, tzn., że łożysko w mocowaniu się skręca, dzięki temu rura nadal może stać w  idealnym pionie. 

3. STRZELANIE ŁOŻYSKA PODCZAS SPINU, SKRZYPIENIE RURY 

Jest to kolejny objaw, kiedy rura nie stoi w pionie, lub jest nierówny sufit. Strzelanie łożysk nie oznacza że są one zużyte. W kopule znajdują się dwa łożyska. Łożysko od strony sufitu wyciągamy żeby zwiększyć mobilność kopuły względem krzywizny sufitu.

Dlaczego podczas spinu rura strzela. Jeżeli są dwa łożyska w górnej kopule i jest nierówny sufit to gwint rozporowy naciska nierównomiernie na łożyska, kopuła. Kopuła nie jest ustawiona prostopadle do gwintu. Jeżeli pomimo tego że jest jedno łożysko rura nadal strzela to należy zamiast kopuły zamontowac mocowanie stałe.

 

4. BUJANIE SIĘ RURKI NA BOKI 

Powodem tego mogą być nie skręcone przedłużki . Jeżeli ewidentnie widać że rura pracuje na łączeniach i a przedłużki nie są skręcone należy skręcić ze sobą przedłużki. Jak to zrobić. Zakręcamy rurę na statyk, luzujemy nakretke kontrującą  luzujemy gwint rozporowy, dopiero wtedy dokręcamy przedłużki

produkty polecane
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię