4 NAJCZĘSTSZE PROBLEMY WYSTĘPUJĄCE PODCZAS UŻYTKOWANIA RURY. CO JEST PRZYCZYNĄ?
Zebraliśmy najczęstsze problemy, jeżeli chodzi o użytkowanie rury. Zazwyczaj rury zbudowane są z podobnych elementów, wszystkie mają podstawy, łożyska i gwint rozporowy, więc problemy nie dotyczą konkretnego modelu czy firmy.
1. ZSUWAJĄCA SIĘ KOPUŁA GÓRNA/TALERZ PRZY SUFICIE
Możliwe, że zdarzyło Ci się oglądać filmy na YouTube, gdzie rury wraz z ćwiczącymi osobami spadają. Producenci droższych rur dołożyli do tego zjawiska etykietę, że "tylko te gorsze rury spadają", a prawda jest taka, że to nie rura jest problemem a "pracujący" sufit czy podłoga. Wszystkie profesjonalne rury posiadają gwint rozporowy. (dinozaury- cięte pod wymiar bez gwintów właściwie już wyginęły). Gwint służy nie tylko do tego, aby trzymać nieprzykręconą rurę między sufitem i podłogą (gwint dociska podstawy, które oddziałują siłą na sufit i podłogę), ale też do regulacji wysokości, stąd np. rury, w których mocowanie sufitowe jest przykręcone, również posiadają gwint rozporowy. Niezależnie od tego, jaki montaż mamy zastosowany to w rurze zawsze występują siły pionowe dociskające podstawy.
Wyobraź sobie, że mamy drewniany sufit. Drewno ugina się pod wpływem siły wywieranej przez talerz. W związku z tym sufit się unosi/wygina. Różnice w odległości podłoga-sufit są naprawdę minimalne (wysokość pomieszczenia się zwiększyła), ale to wystarczy, żeby siła rozporu gwintu była mniejsza niż na początku. Sufit się podniósł, siła nacisku talerza górnego się zmniejszyła, talerz już nie trzyma tak mocno sufitu, jak na początku, więc rura zjeżdża. Zazwyczaj
pracuje drewniana podłoga czy sufit lub belka drewniana.
ROZWIĄZANIE: Trzeba przykręcić talerz górny do sufitu lub zastosować mocowanie stałe i co jakiś czas sprawdzać gwint rozporowy czy jest odpowiednio rozkręcony. Dlaczego odjeżdża górna część rury, a nie dolna? Ponieważ na rurę działa jeszcze nasz ciężar i ciężar rury, który powoduje większe dociśnięcie podstawy dolnej do podłogi. Jezeli po zamontowaniu rury na mocowaniu stałym dolna podstawa nam odjedzie to znaczy że rurę trzeba przykręcić zarówno na mocowaniu staym do sufitu jak i przykręcić do podłogi.
2. PODSTAWA KTÓRA PRZESUNEŁA SIĘ PO PODŁODZE POMIMO MOCOWANIA STAŁEGO
Rurka jest na mocowaniu stałym samonastawnym czyli na łożysku które sie skręca. Jeżeli gwint nie jest dostatecznie wykręcony czyli rurka nie jest dostatecznie rozparata między podłogą a sufitem to góra rurki zostanie w tym samym miejscu bo jest przykręcona do sufitu ale dół odjedzie
Trzeba ustawić rurke z powrotem do pionu i monitorowac czy gwint rozporowy jest dostatecznie mocno wykręcny. Należy to sprawdzać systematycznie, szczególnie jeżeli rurka jest rozparta na panelach czy parkiecie ponieważ panele lubią sie uginać i przez to zminiejsza sie docisniecie rury do sufitu.
3. HAMUJĄCY SPIN LUB "COFANIE" SIĘ RURY W OBROCIE
Dzieje się tak, kiedy rura stoi krzywo lub sufit jest nierówny (sufit może mieć delikatne krzywizny, niewidoczne gołym okiem). Nawet minimalne odchylenie przy długotrwałej pracy może spowodować, że siły będą się nierównomiernie rozkładały na łożysko. Pierwszym objawem jest właśnie takie cofanie się rury.
ROZWIĄZANIE: Postawienie rury do pionu lub zamontowanie mocowania stałego. Mocowania samonastawne dostosowują się do krzywizny sufitu, tzn., że łożysko w mocowaniu się skręca, dzięki temu rura nadal może stać w idealnym pionie.
4. STRZELANIE ŁOŻYSKA PODCZAS SPINU, SKRZYPIENIE RURY
Jest to kolejny objaw, kiedy rura nie stoi w pionie, lub jest nierówny sufit lub podłoga. Strzelanie łożysk nie oznacza że są one zużyte. W kopule znajdują się dwa łożyska. Łożysko od strony sufitu wyciągamy żeby zwiększyć mobilność kopuły względem krzywizny sufitu.
Dlaczego podczas spinu rura strzela. Jeżeli są dwa łożyska w górnej kopule i jest nierówny sufit to gwint rozporowy naciska nierównomiernie na łożyska, kopuła. Kopuła nie jest ustawiona prostopadle do gwintu. Jeżeli pomimo tego że jest jedno łożysko rura nadal strzela to należy zamiast kopuły zamontowac mocowanie stałe. Niestety, ale górne lozysko jest połączone na sztywno z talerzem, dlatego im wyzsza rurka tym bardziej bedzie się wyginać na boki, a przez to podczas obrotów łożysko może "strzealać". Zamontowanie rurki na mocowaniu stałym prawdopodobnie wyeliminuje strzelanie. Jeżeli tak się nie stanie to warto sprawdzić czy podłoga jest równa. Jak to zrobić ? Połóż poziomicę na podstawie juz zamontowanej rurki. Na zdjęciu poniżej widać jak niewielkie odchylenie od piionu wystarczy żeby cała rurka była krzywa i się słabo kręciła
5. BUJANIE SIĘ RURKI NA BOKI
Powodem tego mogą być nie skręcone przedłużki . Jeżeli ewidentnie widać że rura pracuje na łączeniach i a przedłużki nie są skręcone należy skręcić ze sobą przedłużki. Jak to zrobić. Zakręcamy rurę na statyk, luzujemy nakretke kontrującą luzujemy gwint rozporowy, dopiero wtedy dokręcamy przedłużki
5. RURKA SIĘ SŁABO KRĘCI ?
Ponizej masz film na ten temat