Pierwszy krok do nowego życia – jak zacząć trenować pole dance?

Pole dance na przestrzeni ostatnich kilku lat stał się bardzo popularnym sportem. Zajęcia odbywają się w większości miast w Polsce – zarówno w dedykowanych do tego studiach, jak i klubach fitness. Z dostępnością nie ma zatem takiego problemu, jak jeszcze kilka lat wcześniej. Wtedy był to sport dość niszowy, który uprawiała zaledwie garstka osób, a społeczeństwo nie postrzegało go, jako prawdziwej aktywności fizycznej. Trudno jest powiedzieć, że teraz czasy są inne i każdy patrzy na pole dance, jak na sport, jednak jego reputacja jest o wiele lepsza.

Popularność rośnie, a Ty zastanawiasz się czy to coś dla Ciebie? A może przyjaciółka ciągle Cię nie namawia, ale Ty nie jesteś do tego przekonana/y? Przekonaj się, czy to coś dla Ciebie, a poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak zacząć trenować pole dance.

Po pierwsze – dawka wiedzy

Oczywiście, idąc na swoje pierwsze zajęcia, nie musisz znać całej historii pole dance, wszystkich figur czy innych niuansów. Jednak, jeśli nie jesteś przekonana/y, czy to cos właśnie dla Ciebie, to warto poznać kilka faktów o tym sporcie.

Historia pole dance sięga dalekich lat wstecz i jest to temat na zupełnie inną historię. Warto jednak wiedzieć, że korzeni tego sportu upatruje się w Mallakhamb, czyli indyjskim sporcie, w którym gimnastyk wykonuje siłowe i dynamiczne przejścia na wysokim drewnianym słupie. Wykorzystanie pierwszej rury to czasy cyrków objazdowych, gdzie kobiety tańczyły przy rurach podtrzymujących cyrkowe namioty. Pierwsze studio pole fitness powstało natomiast w Kanadzie, gdzie założyła je Fawni Mondey Dietrich w 1994 roku. W sumie, całkiem niedawno, prawda? Od tego czasu historia pole dance potoczyła się dość sprawnie poczynając od Kanady, USA czy Australii i dotarła także do Europy.

Obecnie w Polsce pole dance rozwija się bardzo szybko. Szkoły pole dance powstają nawet w małych miasteczkach, dlatego dostęp do zajęć jest dość łatwy. Tak szybki wzrost popularności ma też swoje wady. Niestety, w związku z dużym zapotrzebowaniem, zajęcia są niekiedy prowadzone przez przypadkowane osoby, które nie posiadają minimalnej wiedzy anatomicznej czy biochemicznej. Ważne jest, żeby sprawdzić renomę szkoły oraz instruktorów, którzy prowadzą tam zajęcia. W końcu, chodzi o Twoje bezpieczeństwo.

Po drugie - wybór odpowiedniej szkoły pole dance

Wybór szkoły nie należy do łatwych i może zależeć od bardzo wielu czynników. Pierwszym z nich jest lokalizacja. Jeśli mieszkasz w małym mieście, gdzie znajduje się jedna czy dwie szkoły, to warto dobrze je sprawdzić i skorzystać z pierwszych zajęć w każdej z nich. Większe miasta, takie jak Warszawa, oferują bardzo wiele szkół i lokalizacja jest często wiodącym czynnikiem. Pamiętaj jednak, że sprawdzenie możliwie największej ilości szkół to najlepszy sposób na wybór tej jedynej. Jeszcze raz warto wspomnieć o sprawdzeniu wiedzy oraz kwalifikacji instruktorów w danej szkole. Od tego zależy Twoje bezpieczeństwo, ale także postępy, jakie będziesz robić. Warto zwrócić także uwagę na infrastrukturę, jak odpowiedniej jakości rury pole dance, szatnia czy łazienka. Na koniec, choć nie jest to najmniej ważny czynnik, należy spojrzeć na cennik danej szkoły, a także dodatkowe zajęcia, jakie proponuje.

Zapisz się na zajęcia!

Różne szkoły przyjmują różne formy zapisów na zajęcia. Niektóre korzystają z telefonów czy komunikacji przez social media, a niektóre wybierają specjalne systemy do zapisów. Na początek warto zadzwonić albo napisać do szkoły i dopytać o szczegóły. Przede wszystkim należy spytać o możliwość dołączenia do grupy podstawowej. Niekiedy szkoły czekają na zebranie całej grupy (wymagana jest minimalna ilość osób do rozpoczęcia zajęć), a czasem można dołączyć w każdym momencie, co wiążę się z bardziej indywidualnym podejściem do każdego kursanta. Po wybraniu odpowiedniego dnia, warto zapytać o dojazd czy parking, jeśli korzystasz z samochodu. Ważne są również takie rzeczy, jak dostęp do szatni, a także konieczność posiadania własnej ścierki/płynu/maty. Pozwoli Ci to, jak najlepiej przygotować się na pierwsze zajęcia pole dance.

Fakty i mity – czy muszę być silna i rozciągnięta?

Wraz ze wzrostem popularności pole dance, w sieci krąży więcej mitów, a czasem sami je tworzymy, na podstawie zdjęć czy filmów z Internetu. Głównym powodem rozważań jest brak odpowiedniej siły czy mobilności do rozpoczęcia zajęć. Odpowiedź brzmi: nie musisz być fizycznie przygotowana/y do pierwszych zajęć. Podczas nauki będziesz zdobywać wymaganą siłę, a także popracujesz nad mobilnością. Warto rozpatrzyć skorzystanie z innych zajęć wspomagających, takich jak stretching czy kalistenika, które pozytywnie wpłyną na Twoje wyniki w pole dance.

Ból i siniaki – to fakt czy mit? Niestety, ból i siniaki mogą być, ale nie muszą, Twoim kompanem podczas treningów. Ból w trakcie treningu może wynikać przede wszystkim z nowego kontaktu, jaki przeżywa Twoja skóra. Do tej pory nie miała bezpośredniej styczności i nie musiała ocierać się o metalową czy malowaną proszkowo rurę. Z tego samego względu na naszym ciele pojawiają się siniaki. Z czasem ból i siniaki znikają, a czasem mogą towarzyszyć nam dłużej.

Pole dance jest wymagającym sportem, stawia przed nami wiele wyzwań, jednak jest bardzo dobrą formą aktywności fizycznej. Pozwala poczuć się lepiej we własnym ciele, dodaje pewności siebie i pozwala na rozpoczęcie nowych, wspaniałych przyjaźni z innymi kursantkami/kursantami.

Podsumowując – jak zacząć trenować?

Tak naprawdę, jest to banalnie proste. Przyjdź na pierwsze zajęcia i przekonaj się, czy to coś dla Ciebie! Nie musisz się do tego specjalnie przygotowywać, nie wymagamy żadnego doświadczenia. Najważniejsze są twoje chęci i otwarta głowa. Pole dance może stać się dla Ciebie całym światem i nawet nie zauważysz, kiedy zgłosisz się na swoje pierwsze zawody. Treningi mogą być też dla ciebie tylko odskocznią. Czasem, kiedy robisz coś tylko dla siebie i nie myślisz o innych problemach.

Jeśli wiesz już wszystko, czego potrzebujesz, a na Twoim Instagramie piętrzą się pole dance’owe treści, to jesteś gotów/owa! Wybierz szkołę, zadzwoń i zapytaj o szczegóły, a spotem spakuj torbę i ruszaj! Czeka Cię niesamowita przygoda!

Szukasz szkoły w Rzeszowie? Zapraszamy do M-pole Studio! Jest to pierwsze studio pole dance w Rzeszowie, które powstało 10 lat temu. To wspaniała okazja, żeby dołączyć do naszej rodziny, a tym samym przetestować wszystkie produkty dostępne w naszym sklepie. Zapraszamy!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię