Jaką rurę wybrać- rodzaj montażu

Mając możliwość kupienia własnej rury stajesz przed wyborem jaką rurę wybrać. Często wybór determinują nie tylko możliwości lokalowe czy budżetowe, ale również preferencje odnośnie rodzaju powierzchni pokrycia rury. Wiele artykułów krążących po inernecie mają zawierają już nieaktualne podziały. Rury tak jak sam pole dance ewaluują, powstają nowe rozwiązania, dlatego też postanowiłam odświeżyć ten temat.

1. RODZAJ RURY (ogólnie):

  • Z gwintem rozporowym
  • Cięta pod wymiar pomieszczenia- bez gwintu

Obecnie na rynku 99% rur to rury rozporowe (posiadają gwint rozporowy). Profesjonalne rury zawsze posiadają gwint rozporowy. Ciężko już teraz jest spotkać w regularnej sprzedaży rury cięte pod wymiar. Dlaczego?

Rura cieta pod wymiar nie ma gwintu rozporowego, przez co nie ma możliwości regulacji długości rury. Jeżeli podając wysokość pomylisz się w mierzeniu i podasz mniejszą długość sprzedawcy wtedy taka rura nie będzie nadawała się pod  Twoj sufit. Zbyt długą rurę można dociąć samodzielnie, zbyt krótkiej nie da sie przedłużyć. Rura posiada bolec na który nakłada sie uniwersalne mocowanie sufitowe.

Rury z gwintem rozporowym niezależnie czy przykręcana do sufitu czy nie przykręcana posiada jednak ten gwint (rozpór), który umowliwia regulacje do 15 cm. Zazwyczaj w rurach występyują gwinty 20 cm.

 

  

2. SPOSÓB MONTOWANIA DO SUFITU:

  • Mocowana na stałe - montowana na stałe do sufit
  • Nieprzykręcana na dużych talerzach z silikonem /gumą,

Rura przykręcana na stałe jest też rurą rozporową. Gwint w obydwu modelach słuzy do regulacji wysokosci, Natomiast w rurze nie przykręcanej słuzy dodatkowo do wiekszego docisniecia talerzy do sufitu i podłogi.

Tak, w obydwu wypadkach gwint rozporowy odziałuje siła na sufit i podłoge. Z tego względu nie poleca się, wręcz zabrania montowania jakiejkolwiek rury na suficie podwieszanym. Co prawda w rurze przykręcanej ta siła oddziaływująca nie jest tak duża na sufit i podłoge ale zawsze jest.

Dlaczego dla większego bezpieczeństwa wystarczy przykręcić tylko górny talerz do sufitu?

Na dolną podstawę oprócz siły nacisku która siała przez wykręcenie rozporu jest jeszcze siła którą odzdiałuje ciężar rury, wasza waga i przyciąganie ziemskie. Dlatego najczesciej jeżeli któraś z podstaw sie przesuwa zazwyczaj jest to gówrny talerz.

Kiedy musimy wybrać mocowanie stałe (przykręcane do sufitu)?

Rodzaj sufitu czy podłogi również determinuje nasz wybór. Np drewniany sufit pracuje, więc rura nie przykręcana pod wpływem nacisku siły na sufit spowoduje że ten drewniany (pracujący) sufit się podniesie, a siła oddziałująca na niego nie będzie na tyle duża żeby docisnąć talerz, w konsekwencji talerz może się zsunąc. W takim wypadku zalecane jest przykręcenie rury do sufitu. Analogicznie jeżeli podłoga np. z drewna pracuje, również zalecane jest przykręcenie górnego talerza.

Jeżeli mamy nierówne sufity, może się zdarzyć że talerz z silikonem nie będzie w stanie równo przylegać do niego- siła wywierana na talerz nie bedzie równomierna na całąjego powierzchnie. Można wtedy zastosować mocowanie stałe które jest małe, ma 8 cm szerokosci. Dodatkowo takie mocowanie jest samonastawne, czyli dostosowuje się do niewielkiej krzywizny sufitu.

3. UMIEJSCOWIENIE GWINTU ROZPOROWEGO

  • Gwint na górze 
  • Gwint na dole 

Rura, która posiada gwint na górze nie jest przeznaczona do częstego demontowania. Możecie sobie wyobrazić jak bardzo męczące byłoby wchodzenie po drabinie za każdym razem kiedy chcemy ściągnąc rure. Dlatego rury M-poleUP SZYBKI MONTAŻ w przeciwieństwie do większości rur dostepnych na rynku mają gwint rozporowy na dole. Przyspiesza to demontaż rury tym bardziej że tym modelu nie potrzeba innych dodatkowych narzędzi tylko imbusa, który i tak jest niezbędny do zmiany funcki spin-statyk.  

4. SKŁADANA, LUB NIESKŁADANA

  • Składana - czyli łączona z przedłużek
  • Jednoelementowa- cała rura jest w jednym kawałku

Cieta pod wymiar z jednego kawałka. Sama rura nie ma regulacji długości. Można delikatnie regulować natomiast tylko  gwintem rozporowym i to tylko w góre. Częśc robocza rury pozostaje bez zmian, jednak możemy ją zamontowac na delikatnie wyższym suficie. Im dłuzszy gwint wystający z rury tym krótsza żywotnośc rury.

Składana z przedłużek. Tutaj mamy trzy sposoby składania: Na jointy, na piny i skręcane. Przy montażu dobiera się odpowiednią długośc przedłuke, łaczy ze sobą a reszte długosci reguluje rozporem, który może być zakryty rura, lub odkryty w zależnosci od modelu.

W tym miejscu powinnam zacząć od faktów i mitów dotyczących rur składanych. Mówi się że łączenia przeszkadzają podczas ćwiczeń i ranią ręce. Jednak gdyby tak było  to firmy takie jak X-pole nie cieszyłyby się tak dużą popularnością.. Tak więc jak przy każdym tego typu podziale bedziecie sie spotykac zarówno z zaletami jak i wadami produktów, natomiast wybierzecie rurę która dla Was będzie miała mniej wad, lub z waszego punktu widzenia nie będzie miała ich w ogóle. Minusem rur składanych jest to że podczas ćwiczeń łączenia “pracują” dotyczy to zarówno rur łączonych na pin, za pomocą jointów czy skręcanych ze sobą. Mają krótsza żywotnośc niż rury  z “jednego kawaka” przez co wydaje wam się że są gorszej jakości. Jednak zaletą ich jest to że przy zmianie pomieszczenia na wyższe lub niższe dokładamy lub ściągamy odpowiedniej długości przedłużkę. Rury te można też bez problemu złożyć do pudełka i przetransportować. Rura z jednego kawałka natomiast jest jednolita na całej długości, Minusem takiej rury jest przede wszystkim to że jest zrobiona na konretna wysokośc, oraz psrawia problemy przy transporcie ze względu na gabaryty. Należy również pamiętać, że im dłuższa rura tym bardziej odchyla się od pionu podczas spinów, dlatego przy pewnej wysokosci zalecałbym używać rur z jednego kawałka. I pomimo tego że producenci np X-pole wprowadzili rury o grubszych ściankach, jednak występowanie łączeń i jointów zmniejsza bezpieczeństwo i żywotność długiej rury.

5. PODZIAŁ W ZALEŻNOSCI OD DŁUGOŚCI

  • Niewzmacniane
  • Wzmacniane

Standardowa grubośc ścianki to 2 mm, niezależnie od producenta. Jest to wystarczająca grubośc do wysokości 3.3 m. Im dłuższa rura tym większe są siły boczne podczas ćwiczeń, dlatego powyżej wysokości 3,3-3,4 stosuje się wzmacniane ścianki. Czyli grubsze scianki. Im dłuzsza rura tym grubsze ścianki powinna mieć, dlatego też długie rury są po prostu drogie. 

Jeżeli nadal nie wiesz którą rurę wybrać to napisz lub zadzwoń do nas. Pomożemy Ci dobrać najlepszą dla Ciebie. W ofecie posiadamy te tańsze- wystarczające do użytku domowego, jak i te jednoelementowe z niewielką ilością niklu dla osób bardziej wymagających. Mamy rury do szybkiego motażu kiedy potrzebujesz w krótkim czasie i często demontować rurę. Pod zamówienie robimy rury wzmacniane do wysokosch 4 metrowych pomieszczeń, oraz na zawody. Wszystkie rury M-pole mają wymienne mcowania i wymienne łatwo demontowalne łożyska. 

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię