Spinning pole, czyli rurka obrotowa. Porady dla początkujących.

Pole dance to nie tylko trening na rurze statycznej, ale także obrotowej. Technika static pole i spinning pole jest inna. W rzeczywistości dużo trudniej jest wykonywać pozycje, tańczyć i ćwiczyć na obracającym się drążku.

Niektóre osoby unikają spina. Czują się niepewnie, kręci im się w głowie, zdecydowanie lepiej radzą sobie na statyku. Jednak żeby się do czegoś przyzwyczaić i robić postępy, trzeba ćwiczyć. Jeśli chcemy polepszyć technikę i zwiększyć kontrolę nad rurką obrotową, to musimy to trenować. Szczególnie jeśli myślimy o zawodach — zajęcia ze spina są konieczne, ponieważ właściwie na wszystkich scenach są obie rury — statyk i spin, a regulamin wymaga wykorzystania obu rur.

Jeśli wykonujemy obrót na rurce statycznej, to zwykle skręcamy się w kierunku podłogi. Jednak obracając się na spinie, kręcimy się, raczej pozostając w tym samym miejscu. Jeśli potrafimy już to kontrolować, to sami decydujemy, kiedy przyspieszyć, a kiedy się zatrzymać. To dlatego, że właściwie nie ma żadnych rzeczywistych obrotów, a jedynie są pozycje, które przytrzymujemy. Daje nam to możliwość tworzenia pięknych przejść między trickami. Nawet najprostsze rzeczy wyglądają dużo ładniej na rurce obrotowej. Jest to jednak trudniejsze do wykonania ze względu na większą rotację i siłę odśrodkową.

To, z jaką prędkością się kręcimy, zależy m.in. od pozycji naszego ciała. Jeśli jesteś bardzo blisko rury, to będziesz się kręcić szybciej niż gdyby wykonywana pozycja była szeroka lub podłużna. Brak doświadczenia i techniki może doprowadzić do nabrania zbyt dużej prędkości. Wtedy zazwyczaj ze strachu kurczowo trzymamy się rury, jednak powinniśmy zrobić zupełnie odwrotnie – oddalić się od rury i spróbować otworzyć pozycję. Spin wymaga również przyzwyczajenia. Na początku możemy mieć lekkie zawroty głowy, jednak zazwyczaj z czasem one mijają. Niestety, osoby posiadające chorobę lokomocyjną lub problemy z błonnikiem mogą mieć stałe trudności z treningami na rurce obrotowej.

Przedstawiam Wam parę wskazówek na spinning pole, szczególnie przydatne dla początkujących w tym temacie:

Jeśli wchodzisz na rurkę obrotową, nie rozglądaj się po sali. Utrzymuj skupienie bezpośrednio przed sobą lub patrz na drążek, jeśli wykonujesz jakiś ruch skierowany w stronę rury. Nie rozluźniaj szyi i nie pozwól, aby Twoja głowa wirowała, ponieważ może spowodować to dodatkowe zawroty głowy i utrudnienia w wykonaniu danej pozycji. Nawet jeśli na rurce statycznej wykonujesz już obroty na jednej ręce, to jeśli zaczynasz ze spinem, mimo wszystko dla bezpieczeństwa wykonuj obroty oburącz, przynajmniej dopóki nie udoskonalisz techniki i nie będziesz miał większego doświadczenia.

Nawet jeśli jesteś dość zaawansowana w trickach na rurce statycznej, to zaczynaj obrotówkę od podstaw, stopniowo ucz się, w jaki sposób można zwolnić a w jaki przyspieszyć. Pamiętaj, że pole dance, jak każdy inny sport, wymaga cierpliwości, więc postaraj się nie rezygnować a z czasem Twój spin będzie coraz lepszy.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię