Jaką rurę wybrać- rodzaj montażu

Mając możliwość kupienia własnej rury, stajesz przed wyborem jaką rurę wybrać. Często wybór determinują nie tylko możliwości lokalowe czy budżetowe, ale również preferencje odnośnie rodzaju powierzchni pokrycia rury. Wiele artykułów krążących po inernecie zawiera już nieaktualne podziały. Rury tak jak sam pole dance ewoluują, powstają nowe rozwiązania, dlatego też postanowiłam odświeżyć ten temat.

1. RODZAJ RURY (ogólnie):

  • Z gwintem rozporowym
  • Cięta pod wymiar pomieszczenia- bez gwintu

Obecnie na rynku 99% rur to rury rozporowe (posiadają gwint rozporowy). Profesjonalne rury zawsze posiadają gwint rozporowy. Ciężko już teraz jest spotkać w regularnej sprzedaży rury cięte pod wymiar. Dlaczego?

Rura cięta pod wymiar nie ma gwintu rozporowego, przez co nie ma możliwości regulacji długości rury. Jeżeli podając wysokość pomylisz się w mierzeniu i podasz mniejszą długość sprzedawcy, wtedy taka rura nie będzie nadawała się pod Twoj sufit. Zbyt długą rurę można dociąć samodzielnie, zbyt krótkiej nie da sie przedłużyć. Rura posiada bolec, na który nakłada sie uniwersalne mocowanie sufitowe.

Rury z gwintem rozporowym, niezależnie czy przykręcana do sufitu, czy nie,  posiada jednak ten gwint (rozpór), który umożliwia regulacje do 15 cm. Zazwyczaj w rurach występują gwinty 20 cm.

 

  

2. SPOSÓB MONTOWANIA DO SUFITU:

  • Mocowana na stałe - montowana na stałe do sufit
  • Nieprzykręcana na dużych talerzach z silikonem /gumą,
  • (mocowanie 2w1, mocowanie stałe samonastawne połączone z talerzem pokrytym gumą)

Rura przykręcana na stałe jest też rurą rozporową. Gwint w obydwu modelach służy do regulacji wysokości, natomiast w rurze nieprzykręcanej służy dodatkowo do większego dociśnięcia talerzy do sufitu i podłogi.

Tak, w obydwu wypadkach gwint rozporowy odziałuje siłą na sufit i podłogę. Z tego względu nie poleca się, wręcz zabrania, montowania jakiejkolwiek rury na suficie podwieszanym. Co prawda w rurze przykręcanej ta siła oddziaływująca nie jest tak duża na sufit i podłoge, ale zawsze jest.

Dlaczego dla większego bezpieczeństwa wystarczy przykręcić tylko górny talerz do sufitu?

Na dolną podstawę oprócz siły nacisku, która działa przez wykręcenie rozporu, jest jeszcze siła, którą oddziałuje ciężar rury, wasza waga i przyciąganie ziemskie. Dlatego najcześciej, jeżeli któraś z podstaw sie przesuwa, zazwyczaj jest to górny talerz.

Kiedy musimy wybrać mocowanie stałe (przykręcane do sufitu)?

Rodzaj sufitu czy podłogi również determinuje nasz wybór. Np. drewniany sufit pracuje, więc rura nieprzykręcana pod wpływem nacisku siły na sufit spowoduje, że ten drewniany (pracujący) sufit się podniesie, a siła oddziałująca na niego nie będzie na tyle duża, żeby docisnąć talerz. W konsekwencji talerz może się zsunąc. W takim wypadku zalecane jest przykręcenie rury do sufitu. Analogicznie jeżeli podłoga np. z drewna pracuje, również zalecane jest przykręcenie górnego talerza.

Jeżeli mamy nierówne sufity, może się zdarzyć, że talerz z silikonem nie będzie w stanie równo przylegać do niego- siła wywierana na talerz nie bedzie równomierna na całąjego powierzchnie. Można wtedy zastosować mocowanie stałe, które jest małe, ma 8 cm szerokości. Dodatkowo takie mocowanie jest samonastawne, czyli dostosowuje się do niewielkiej krzywizny sufitu.

3. UMIEJSCOWIENIE GWINTU ROZPOROWEGO

  • Gwint na górze 
  • Gwint na dole 

Rura, która posiada gwint na górze nie jest przeznaczona do częstego demontowania. Możecie sobie wyobrazić jak bardzo męczące byłoby wchodzenie po drabinie za każdym razem kiedy chcemy ściągnąc rure. Dlatego rury M-poleUP SZYBKI MONTAŻ w przeciwieństwie do większości rur dostepnych na rynku, mają gwint rozporowy na dole. Przyspiesza to demontaż rury, tym bardziej, że w tym modelu nie potrzeba innych dodatkowych narzędzi tylko imbusa, który i tak jest niezbędny do zmiany funkcji spin-statyk.  

4. SKŁADANA, LUB NIESKŁADANA

  • Składana - czyli łączona z przedłużek
  • Jednoelementowa- cała rura jest w jednym kawałku

Jednoelementowa, czyli cięta pod wymiar z jednego kawałka. Sama rura nie ma regulacji długości. Można delikatnie regulować, ale tylko gwintem rozporowym i to tylko w góre. Część robocza rury pozostaje bez zmian, jednak możemy ją zamontować na delikatnie wyższym suficie. Im dłuższy gwint wystający z rury, tym krótsza żywotność rury.

Składana z przedłużek. Tutaj mamy trzy sposoby składania: Na jointy, na piny i skręcane. Przy montażu dobiera się odpowiednią długość przedłużek, łączy ze sobą a reszte długości reguluje rozporem, który może być zakryty rurą lub odkryty, w zależności od modelu.

W tym miejscu powinnam zacząć od faktów i mitów dotyczących rur składanych. Mówi się, że łączenia przeszkadzają podczas ćwiczeń i ranią ręce. Jednak gdyby tak było to firmy takie jak X-pole nie cieszyłyby się tak dużą popularnością.Tak więc jak przy każdym tego typu podziale będziecie się spotykać zarówno z zaletami jak i wadami produktów. Wybierzecie natomiast rurę, która dla Was będzie miała mniej wad lub z waszego punktu widzenia nie będzie miała ich w ogóle. Minusem rur składanych jest to, że podczas ćwiczeń łączenia “pracują”- dotyczy to zarówno rur łączonych na pin, za pomocą jointów czy skręcanych ze sobą. Mają krótszą żywotność niż rury z “jednego kawaka” przez co wydaje wam się, że są gorszej jakości. Jednak zaletą ich jest to, że przy zmianie pomieszczenia na wyższe lub niższe dokładamy lub ściągamy odpowiedniej długości przedłużkę. Rury te można też bez problemu złożyć do pudełka i przetransportować. Rura z jednego kawałka natomiast jest jednolita na całej długości. Minusem takiej rury jest przede wszystkim to, że jest zrobiona na konkretną wysokość oraz sprawia problemy przy transporcie ze względu na gabaryty. Należy również pamiętać, że im dłuższa rura tym bardziej odchyla się od pionu podczas spinów, dlatego przy pewnej wysokości zalecałbym używać rur z jednego kawałka. I pomimo tego, że producenci np. X-pole wprowadzili rury o grubszych ściankach to występowanie łączeń i jointów zmniejsza bezpieczeństwo i żywotność długiej rury.

5. PODZIAŁ W ZALEŻNOSCI OD DŁUGOŚCI

  • Niewzmacniane
  • Wzmacniane

Standardowa grubośc ścianki to 2 mm, niezależnie od producenta. Jest to wystarczająca grubość do wysokości 3.3 m. Im dłuższa rura tym większe są siły boczne podczas ćwiczeń, dlatego powyżej wysokości 3,3-3,4 stosuje się wzmacniane ścianki. Czyli grubsze scianki. Im dłuższa rura tym grubsze ścianki powinna mieć, dlatego też długie rury są po prostu drogie. 

Jeżeli nadal nie wiesz którą rurę wybrać to napisz lub zadzwoń do nas. Pomożemy Ci dobrać najlepszą dla Ciebie. W ofecie posiadamy te tańsze- wystarczające do użytku domowego, jak i te jednoelementowe z niewielką ilością niklu dla osób bardziej wymagających. Mamy rury do szybkiego motażu kiedy potrzebujesz w krótkim czasie i często demontować rurę. Pod zamówienie robimy rury wzmacniane do wysokosch 4 metrowych pomieszczeń, oraz na zawody. Wszystkie rury M-pole mają wymienne mcowania i wymienne łatwo demontowalne łożyska. 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię